Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste – 100 sposób na gotowanie bez zbędnych resztek

Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste, to pozycja dla każdego, kto szuka inspiracji w kuchni. Pomoże Ci zaplanować zakupy oraz posiłki, tak aby maksymalnie wykorzystać to co już masz otwarte lub napoczęte. Dzięki tej pozycji dowiesz się co i jak długo można mrozić oraz jakie produkty powinny unikać lodówki. A na deser poznasz ponad 100 przepisów z wykorzystaniem produktów, które masz w domu.

Dzięki Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste dowiesz się jak prawidłowo przechowywać jedzenie i jakie pojemniki oraz garnki będą najlepsze do tego celu. Poznasz metody, dzięki którym Twoje zupy bez straty dla smaku i świeżości będą mogły stać w lodówce nawet przez 3 tygodnie(!) Ta książka pięknie wpisuje się w dzisiejsze święto Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia. A musisz wiedzieć, że problem jest poważny. W Polsce przeciętnie marnuje się około 9 milionów ton jedzenia rocznia, a czteroosobowa rodzina wyrzuca jedzenie za kwotę 2,5 tysiąca złotych rocznie. Za te pieniądze można by wybrać na wycieczkę dalszą niż droga do kosza na śmieci.

Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste – kiedy Ci się przyda?

Jeśli po wizycie gości masz nadmiar skrojonego chleba czy

okładka "Bez Marnowania. Kuchnia Zero Waste"
“Bez Marnowania. Kuchnia Zero Waste” Anna Lesz

wędlinę, która już zeschła, to… poznasz przepisy, dzięki którym wykorzystasz te produkty do ostatniego okruszka (np.: pizza z czerstwego pieczywa lub jajeczne muffinki ze zeschniętą wędliną).

Po wypiekach zostały Ci nadmiarowe białka lub żółtka? 

Nie ma sprawy, zrobisz z nich makaron, owoce zapiekane pod słodką chmurką (gotowe w 6 minut), a nawet latte.

Kupujesz wiele owoców i warzyw, ale zbyt szybko tracą na jędrności?

Nie wyrzucaj ich, pokażę Ci, jak podarować im drugą młodość. Pokochasz kiszone pomidorki za ich smak i prostotę wykonania. Z miękkich śliwek zrobisz najlepsze na świecie powidła, a z obierek po ziemniakach chrupiące i dobrze doprawione chipsy.

Gotujesz w niedziele rosół i zastanawiasz się, jak wykorzystać pozostałe po nim warzywa i mięso? Poza pomidorową możesz też z tych produktów zrobić pasztet, risotto, pastę kanapkowa czy sałatkę do pracy.

Twojemu nabiałowi niespodziewanie kończy się termin ważności?

To doskonale, przygotujesz z niego polewkę, chrupiący chleb na maślance, placuszki czy koktajle.

Zastanawiasz się dlaczego Twoje produkty tak szybko kiełkują lub przejrzewają? Prawdopodobnie niepotrzebnie są wkładane do lodówki lub na blacie kuchennym leżą obok innych owoców/warzyw, które przyspieszają ich dojrzewanie.

Twój chleb stał się czerstwym, a Ty masz ochotę na świeże pieczywo na śniadanie? Podpowiem Ci, jak odświeżyć chleb, aby zachwyciło Cię swoim smakiem i chrupiącą (nie twardą, jak skała) skórką.

Kupujesz ciecierzycę w słoiku = masz aquafabę

Ciecierzyca w słoiku jest otulona w zalewie, która nazywana jest wegańskim jajkiem (aquafaba). Można z niej zrobić ciasto, majonez, a nawet beziki. Sprawdź koniecznie co jeszcze!

Brakuje Ci przepisów, dzięki którym wykorzystasz to co już masz w kuchni? Jeśli tak, to ta pozycja jest dla Ciebie. Dzięki niej odkryjesz jak wiele można jeszcze zrobić z artykułów, które znasz i które czasem niesłusznie lądują w koszu. Ponad 100 receptur czeka, abyś je poznała.

Robiąc porządki w lodówce i szafkach wyrzucasz wszystko co jest po terminie ważności? Z książki dowiesz się, które produkty możesz bezpiecznie zjeść nawet po upływie ich ważności. A także dowiesz się jaka jest różniąca między terminami “należy spożyć do” a „najlepiej spożyć przed”.

Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste. Spis treści
Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste. Spis treści – poradnik

Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste – podsumowanie:

https://www.facebook.com/1374263822867423/videos/1768717879934372

Po lektorze Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste bez trudu ugotujesz obiad z tego co masz w kuchni. Z czerstwego chleba zrobisz pizzę, z nadmiarowych żółtek budyń, z białek ciasto, a z zalewy po ciecierzycy naleśniki. Dodatkowo dowiesz się, jak prawidło przechowywać jedzenia, aby było dłużej świeże. Mogą Ci się też przydać informacje odnośnie suszenia, kiszenia i efektywnego mrożenia. Książka ma prawie 300 stron i ponad 100 przepisów kulinarnych, więc jest w czym wybierać. Całość jest opatrzona apetycznymi fotografiami potraw oraz ilustracjami, których autorką jestem również ja. Dzięki temu oddałam do Twojej dyspozycji, książkę, która w dosłownym znaczeniu “pokazuje”, jak marnować mniej jedzenia. Pozycja jest wydana przez Wydawnictwo RM, a patronatem medialnym objęło ją wrocławskie Radio Ram. Bez marnowania została również pozytywnie zrecenzowana przez dr inż. Andrzeja Janickiego z Zakładu Technologii Gastronomicznej SGGW, co stanowi dla mnie największy komplement.

Oto inspirujące opracowanie potrzebne w kuchni każdego nowoczesnego konsumenta. Autorka uczy świadomego planowania zakupów spożywczych, poprawnego przechowywania produktów, oszczędnego wytwarzania potraw (…) Proponuje ponad 100 przepisów – każdy spełnia główne zasady idei zero waste. Wszystkie receptury – przejrzyste i opatrzone praktycznymi wskazówkami – zachęcają mniej zaawansowanych do kreatywnej aktywności kulinarnej. Niektóre zaś mogą stanowić inspirację nawet dla specjalistów profesjonalnej gastronomii.

Książkę możesz nabyć w dobrych księgarniach lub na stronie wydawcy.

Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste Anna Lesz
Bez marnowania. Kuchnia Zero Waste, to pozycja dla każdego nie lubi wyrzucać jedzenia

Kupuję książkę

Zachęcam również do zapisania się na:

Zapis na Newslettera www.Zjem-Cie.pl

I pamiętaj, jeśli upieczesz lub przygotujesz jaką potrawę z tego Bloga, to koniecznie pochwal się tym na Fanpage’u Zjem Cię na Facebooku, Instagramie lub w Zamkniętej Grupie Kulinarnej 

Smacznego dnia życzę!:)

Anna Lena
ze Zjem Cię! 

(Odwiedzono 1 278 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *